Příští akce

Grima, Ultar, Bloody Tyrant, Morwëna

19:00 | vstupné 300 Kč


Následuje

Pepsi Free Night: 4BY6, Severed1, Calienté

21. 07. 2022 | dobrovolné

Darkside of Moravia 2022

02. 09. 2022 | bude doplněno

Pro-Pain

07. 09. 2022 | 400 Kč/450 Kč

Samael, Diabolical

22. 09. 2022 | bude doplněno

ProGGnosis: Personal Signet, Tonal Construct...

06. 10. 2022 | bude doplněno

Více informací

Rozhovor s Jiřím "BigBossem" Valterem

24. 11. 2011

AUTOR: Aivn, David Novotný


Aivn: Jak sis užil melodkovský křest? Máš nějaké dojmy či zážitky ze společného večírku s kapelou Debustrol, o které by ses chtěl podělit?
JV: Jo jo, uvedení nového alba do života jsem si opravdu užil, jako vždy, ale jak o mě asi víš, tak zásadně vždy bezprostředně po koncertě mizím domů. Jsem v podstatě introvert, vlk samotář.

Aivn: Na albu Heritage of Satan jste se po letech vrátili do bodu, odkud jste vyšli, tedy k nekompromisnímu black-metalovému nářezu – avšak poučeni mnoha jinými styly, s  bohatším rozhledem a muzikantskou výbavou. Na albu hostují významná jména světové metalové scény, jako je Blasphemer (ex-Mayhem, Ava Inferi, Aura Noir), Nergal (Behemoth) či Eric Danielsson (Watain), který vytvořil i obal k nové desce Root. Jak jsi s novým albem spokojen?
JV: Za sebe a rozhodně i za celou kapelu mohu říci, že jsem opravdu nezřízeně nadšen a spokojen, protože jsme udělali přesně to, co jsme udělat chtěli. Dali jsme sobě i fanouškům dárek k pětadvacetinám kapely. A pomohli nám v tom i kamarádi z jiných kapel, které jsi již jmenoval. Brali to přesně jako my.

David: Nemá cenu se ptát na všechno, co se za čtvrt století vašeho společného fungování změnilo, ale zeptám se přece jenom, jak moc se za tu dobu změnil Tvůj postoj k muzice a ke světu? Odráží se to na nové desce?
JV: Můj postoj ke světu jako takovému je všeobecně znám, jasně jej taky prezentuji ve svých textech. Je zcela odmítavý, protože lidstvo a společnost z něj se skládající zcela zdevastovalo vše kolem nás. Můj postoj k muzice je láskyplný po celý život. Moje názory se samozřejmě odrážejí i na nové desce.

Aivn: Od minulé desky Daemon Viam Invenient prošla kapela personálními změnami. Po dlouhé době má stálého bubeníka v podobě Pavla „Paula Dreda“ Kubáta, díru po odchozím kytaristovi Reném „Evilovi“ Kostelňákovi vyplnil Jan „Hanz“ Konečný. Jak rychle se nová sestava usadila a jak se tyto změny promítly do procesu tvorby a nahrávání alba? Na mě osobně působí Root roku 2011 velmi uvolněným a spokojeným dojmem.
JV: Přesně jsi to vystihnul. Uvolněnost a spokojenost. Ale nikoli spánek na růžích. Konečně byl nalezen skvělý bubeník, to byl první krok k uvolnění. Nalezení Hanze a konec neustálých nervů z toho, kdy odejde Evil, to byl druhý krok ke spokojenosti. Oba dva se zajeli velmi rychle a k naší spokojenosti. U nás je to navíc tak, že nemáme zkušebnu, tudíž nezkoušíme ani s novými členy. Pokud se nějak domluví třeba bubeník s kytaristou a soukromě sami spolu si zazkouší, tak to ano. Ale já a Igorr zásadně na žádné zkoušky nechodíme. Pouze, když vydáme něco nového a musíme upravit nástupy a konce skladeb, aby byly živě hratelné. Což nás čeká nyní. Od nějaké kapely si půjčíme zkušebnu a za odpoledne to máme. Zkušebnu jako kapela jsme opustili v roce 1992 a již jsme se do ní nevrátili.

Aivn: Gratuluju k vydání alba u schopného zahraničního labelu Agonia Records. Vypadá to, že  se této agentuře podařilo kolem nového počinu Root udělat potřebný rozruch – soudě dle bohatých ohlasů na desku u nás i ve světě bezprostředně po jejím vydání. Tomu říkám pořádné promo! Jak jste se ke spolupráci dostali?
JV: Agonia Records se ozvali již před vydáním Daemona, ale tehdy jsme byli ještě u Shindyho. Nyní se ozvali opět, a tak to Igorr, který to vše má na povel, domluvil. Spolu jsme potom konzultovali smlouvu a následně podepsali. Zaručují nám celosvětovou distribuci, což důsledně realizují a myslím, že opravdu skvěle. Oni již také nejsou žádná malá firmička, ale uznávaná firma, takže spolupráce je skvělá a na úrovni. Tak jsme si to vždy přáli.

Aivn: Je čerstvá spolupráce s Agonia Records předzvěstí masivního rozletu Root do světa? Rýsuje se nějaké delší zahraniční tour?
JV: S těma tours to už dnes není ve světě tak horké a nutno si uvědomit, že všichni členové kapely kromě mě pracují, tudíž by to nebylo vůbec jednoduché stran honoráře. Samozřejmě, že zadarmo můžeme ihned objet celou Evropu. Ale tu již máme stejně objetou a oblétanou komplet a zadarmo prostě hrát nemůžeme. Už kvůli jménu ne. Ale vše je v jednání, takže tomu necháváme volný průběh.

David: Jaký byl pro Tebe za ta léta největší úspěch, kterého si vážíš - ať už koncertní nebo studiový?
JV: Takhle se to nedá brát. Ale za úžasné koncerty považuji všechny zahraniční. Vlastně už z principu, protože poznáváme nové lidi, nové názory, kdežto u nás už vlastně “všechny známe” skoro osobně, už se familiérně zdravíme, poplácáme se po rameni, obejmem se, prohodíme pár slov. Venku jsme vždy něčím překvapeni. A našich desek si vážím všech. Neumím nějakou vyzdvihnout výše než ostatní.

Aivn: Blíží se významné výročí existence kapely, zná už Root alespoň přibližný termín, kdy svých 25 let pobytu na hudební scéně oslaví?
JV: Termín zatím nevím, protože se vše teprve připravuje, ale jsem přesvědčen, že to opět proběhne na naší milované Melodce. Mám Melodku prostě rád, holku jednu ušatou. Je to nejmíň 40 let, když jsem tam byl poprvé. Chodil jsem tam, už když mi bylo kolem 18ti let. To ještě nebyl nikdo, kdo tam nyní chodí, na světě. Vlastně by se dalo říci, že jsem tam nejdéle chodící návštěvník, hehehehe... zajímavé. To mě nikdy nenapadlo.


David: Na Melodce taky často hrajete, vzpomínáš na svoje první vystoupení, jak moc se to tam podle Tebe změnilo?
JV: První vystoupení na Melodce? Tak na to si bohužel už nevzpomenu. Melodka se nyní průběžně pár let měnila a musím říct že vyrostla v úctyhodný hudební klub napříč všemi žánry. Chodím tam jako domů a také se tam jako doma cítím. Nikdy nemám na Melodce takový ten “divný pocit”, že jsem někde na návštěvě. Je mi tam prostě fajn. Nejlepší klub, jaký znám, a že jich znám opravdu stovky...

Aivn: Nesmíme zapomenout na Tvoje kulatiny, které na Melodce zanedlouho tradičně oslavíš. Shodou okolností se ve stejný rok majitel Melodky Bezďa dožívá Kristových let a budete slavit spolu. Vypadá to, že se schyluje k ďábelskému večírku:-) Těšíš se? Co bys Bezďovi a potažmo Melodce do dalších let popřál?
JV: Hehehehe... bude to 4. 2. 2012 a bude to masakr!!! Moc se na to těším. Slavit bude s námi i náš bubeník, jako tomu bylo vloni. Bude to peklo! Bezďovi přeji hlavně zdraví a ať se drží v nastoupeném trendu, sám vidí, že to jde. A Melodce přeji, aby mě nejméně o sto let přežila ve zdraví a byla čím dál krásnější a plná muziky :-)

David: A Tvoje vlastní přání do budoucna?
JV: Abych se ve zdraví dožil ještě natočení čtyř desek, které máme v plánu s klukama... a co nejvíc koncertů.

STAY  PROUD!


Připravujeme


 • General Surgery (SWE)
 • Gutalax
 • Debustrol
 • Blaze Bayley (UK)
 • Krisiun (BRA)
 • Grai (RUS)
 • Moonsorrow (FIN)
 • Plexis
 • Fen (UK)
 • Virvum (SWI)
 • a další

Naše profily